LUXFERY

Krásné skleněné kostky, které si zamilujete
Rozměry a typy luxfer

ROZHOVOR O LUXFERECH A SKLENĚNÝCH CIHLÁCH

Dnes Vám přináším úžasný článek o starých dobrých LUXFERECH.‭ ‬Asi jako většina z nás je máte také zapsány jako ty komunistické skleněné kostky.‭ ‬Proto jsem navštívila firmu GLASS‭ ‬BLOCKS,‭ ‬která Luxfery v ČR prodává.

Chtěla jsem se o luxferech něco dozvědět,‭ ‬a také kam a jak se za těch‭ ‬25‭ ‬let od dob komunismu posunuly.‭
A řeknu Vám,‭ ‬nestačila jsem se divit‭!
Změnítě názor i Vy‭!?

Dobrý den.‭ ‬Má první otázka zní,‭ ‬kdo jsou Vaši hlavní zákazníci‭? ‬Jinak řečeno,‭ ‬kdo všechno od Vás nakupuje‭?

No,‭ ‬naše klienty můžeme rozdělit na‭ ‬čtyři kategorie.‭ ‬Jednu‭ ‬tvoří PROJEKTANTI/ARCHITEKTI,‭ ‬druhou‭ ‬ tvoří obchodní řetězce‭ ‬a markety,‭ ‬třetí‭ ‬kategorie jsou různé stavebniny a poslední‭ ‬jsou soukromníci.‭ ‬Takže ať jste kdokoli,‭ ‬naše Luxfery si můžete dovolit a‭ ‬v základní nabídce je‭ ‬seženete,‭ ‬dá se říci,‭ ‬všude.

Co Vás vedlo k tomu,‭ ‬že jste se rozhodl prodávat právě Luxfery‭?

Je to zajímavý stavební materiál,‭ ‬který sdružuje mnoho výhod oproti jiným stavebním materiálům.‭ ‬Zvuková izolace a pevnost je‭ ‬téměř‭ ‬stejná jako třeba u YTONGU nebo u CIHLY,‭ ‬ale oproti nim zároveň propouští světlo,‭ ‬takže není potřeba tolik svítit a tím se ušetří energie.‭ ‬Dále splňují‭ ‬i‭ ‬základní‭ ‬protipožární ochranu‭ ‬na celistvost stěny‭ ‬60‭ ‬minut‭ ‬a v neposlední řadě je to též designový prvek,‭ ‬který oživý každý prostor.

Když jste zmínil protipožární ochranu,‭ ‬do jaké kategorie patří a jak takový Luxfer vypadá‭? ‬Nebo jsou všechny Luxfery protipožární‭?

Začal bych tím,‭ ‬že všechny Luxfery‭ ‬jsou‭ ‬protipožární‭ ‬na celistvost stěny‭ ‬30,45‭ ‬nebo‭ ‬60‭ ‬minut.‭ ‬Musíte dopředu vědět,‭ ‬zda‭ ‬a v jaké kategorii budete chtít použít protipožární Luxfery. Luxfery s protipožární ochranou‭ ‬v kategorii EI‭ ‬mají‭ ‬tlustší‭ ‬stěnu‭ ‬a tím mají i větší hmotnost.‭ ‬Ale krásné na Luxferech je,‭ ‬že zvenku vůbec nepoznáte rozdíl.‭ ‬Tloušťka se‭ ‬u tvárnic v rozměru‭ ‬190x190x80‭ ‬mm‭ ‬přidává směrem dovnitř,‭ ‬takže celková šířka Luxferu‭ ‬80‭ ‬mm je stejná.‭
A k druhé části otázky.‭ ‬Speciélní protipožární‭ ‬Luxfery splňují EI30,60‭ ‬nebo‭ ‬90‭ ‬min.‭ ‬Což znamená,‭ ‬že po dobu‭ ‬30,60‭ ‬nebo‭ ‬90‭ ‬min zůstane stěna celistvá, požár se‭ ‬nerozšíří dál ani prosáláním tepla a nárust teploty na neohřívané straně povrchu‭ ‬zůstane‭ ‬lineární a tím se zajistí bezpečná evakuace osob‭ ‬požárně únikovou cestou.

Abychom probrali celkové vlastnosti Luxferů,‭ ‬můžete nám říci jejich technické vlastnosti‭?

Určitě.‭ ‬Zvuková izolace je‭ ‬38‭ – ‬49‭ ‬dB,‭ ‬tepelná izolace‭ ‬2.8‭ ‬-‭ ‬1.5,‭ ‬prostupnost světla je od‭ ‬21‭ ‬až do‭ ‬86%‭ ‬a hmotnost se pohybuje od cca.‭ ‬2kg až do‭ ‬8kg.‭

Z čeho všeho si zákazník může vybrat‭? ‬Jaké nabízíte velikosti,‭ ‬tvary,‭ ‬barvy‭?

<Máme opravdu široký výběr jak tvarů,‭ ‬tak barev.‭ ‬Asi vše vyjmenovat nelze,‭ ‬ale mohu zaručit,‭ ‬že si u nás vybere opravdu každý‭! ‬V tomto případě,‭ ‬bych rád všechny pozval k nám do showroomu,‭ ‬kde máme vystaveno veškeré zboží.‭ ‬Zákazník si to tak může nejen prohlédnou a osahat,‭ ‬ale také se nás může zeptat na pomoc ohledně výběru.‭
Jinak ve zkratce máme na výběr Luxfery čiré nebo barvené,‭ ‬které mohou být‭ ‬i‭ ‬matované.‭ ‬Matování‭ ‬může být oboustranné nebo jen jednostranné.‭ ‬I to umíme‭! ‬Co se‭ ‬rozměru‭ ‬týče,‭ ‬tak nejčastější‭ ‬je‭ ‬190/190/80‭ ‬mm.‭ ‬Zde máme‭ ‬85%‭ ‬produkce.‭ ‬Dále‭ ‬se vyrábí rozměr‭ ‬190/90/80,‭ ‬240/240/80,‭ ‬240/115/80‭ ‬a‭ ‬300/300/100. A co se tvarů týče,‭ ‬tak jsou to krom klasických krychlí,‭ ‬také pravoúhlé‭ (‬rohové‭)‬,‭ ‬zakončovací a obloukové.

Barvy a typy povrchů luxferRozměry a typy luxfer

 

Teda,‭ ‬toho máte opravdu hodně‭!

Ano ano,‭ ‬poptávka je velká a chceme,‭ ‬abychom splnili přání všech zákazníků a ti tak byli spokojeni.‭ ‬To je naše heslo‭! ‬Nejlepší zákazník je ten spokojený.

Jaký typ skla se do Luxferů používá‭?

Na luxfery se používá výhradně jen klasické sodnovápenatokřemičité sklo.‭ ‬Můžeme říct,‭ ‬že se jedná o výrobu‭ ‬lisováním do‭ ‬formy.

Co bude zajímat asi většinu čtenářů,‭ ‬je použití Luxferů.‭ ‬Kam všude je můžeme použít/využit‭?

Co se interiéru týče,‭ ‬tam se nemusíme bát ničeho.‭ ‬Dají se použít Luxfery všeho typu,‭ ‬druhu.‭ ‬V exteriéru‭ ‬existuje určité omezení. Můžeme‭ ‬použít‭ ‬pouze skla čirá‭ ‬nebo barvená ve hmotě.‭ ‬Barvené Luxfery jsou totiž dvojího typu.‭ ‬Jedny jsou barvené ve hmotě,‭ ‬čili do rozatvené hmoty skla se přimíchá barva,‭ ‬těchto se venku bát nemusíme.‭ ‬Ale druhý typ je ten,‭ ‬že se Luxfery barví‭ pouze uvnitř ‬dutiny tvárnice.‭ ‬Do Luxferu se udělá malá dírka‭ (‬v boční části‭) ‬a tou se do dutiny nastříká barva‭ ‬a vnitřek se‭ ‬zabarví.‭ P‬okud byste tyto‭ ‬tvárnice‭ ‬umístili‭ ‬do exteriéru,‭ ‬postupem času díky UV záření barva vymizí a‭ ‬navíc by‭ ‬v zimě mohla barva popraskat.‭ ‬To se u skel probarvených ve hmotě nestane.
Abych byl přesnější k tomu názornému použití,‭ ‬Luxfery můžete použít jako samonosné příčky,‭ ‬světlíky,‭ ‬sprchové zástěny,‭ ‬nebo místo podlahy,‭ ‬jako pochozí‭ ‬panel.‭

 

Stěna z luxferStěna z luxferpochozí Luxfery

I pochozí‭? ‬Jako že potom můžete chodit a nepropadnete se‭? ‬A na to jsou nějaké speciální Luxfery nebo ty klasické‭?

Ano ano‭ (‬smích‭) ‬můžete po nich chodit a nepropadnete se.‭ ‬A ano,‭ ‬jsou na to speciální Luxfery.‭ ‬Je zde zesílené sklo‭ ‬na nášlapní‭ ‬i boční stěně.‭ (‬Pozn.‭ ‬autora:‭ ‬Při rovnoměrném zatížení se boční stěny deformují do stran.‭ ‬Zesílení stěny‭ = ‬tužší stěna a menší pravděpodobnost porušení.‭)

A jak vypadá instalace pochozích Luxferů‭?

Instalace se dá provést dvěma způsoby.‭ ‬První je na místě a druhá je externě‭ ‬– prefabrikovaným panelem.‭ ‬První způsob se dělá tak,‭ ‬že se udělá bednění.‭ ‬Srovnáte povrch a nanesete písek.‭ ‬Na písek se dají tvárnice a zalije‭ ‬1cm zálivkou,‭ ‬aby se již s tvárnicemi nedalo hýbat.‭ ‬Do spár se dá železná výztuž a zalije se to druhou zálivkou.‭ ‬Na to druhá vrstva tvárnic a výztuže a tak pořád dokonala.‭ ‬Většinou se dělají‭ ‬3‭ ‬vrtsvy,‭ ‬ale platí,‭ ‬že čím potřebujete větší nosnost,‭ ‬tím více vrtstev.‭ ‬No a pak to necháte dva týdny ztvrdnout,‭ ‬odděláte bednění a nakonec vyspárujete.‭ ‬Druhá varianta je taková.‭ ‬že si‭ ‬panel z pochozích tvárnic necháte udělat externě a‭ ‬celý‭ ‬vám‭ ‬ho dovezou.‭ ‬Takže‭ ‬ho máte za‭ ‬48‭ ‬hodin funkční a nemusíte čekat dva týdny.‭ ‬Samozřejmě se to projeví na ceně.‭ ‬Ve výběru typu výroby musíte brát ohled na dovoz,‭ ‬montáž atd.

Vraťme se ještě k bezpečnosti skel.‭ ‬Jak jsou na tom Luxfery a bezpečnost‭? ‬Říkal jste,‭ ‬že to jsou klasické‭ ‬dutinové tvárnice,‭ ‬tak mají se zákazníci něčeho obávat‭?

Je to přeci jenom sklo a pokuď někdo bude opravdu chtít,‭ ‬najde způsob jak tvárnici poškodit.‭ ‬Ale neobával bych se toho.‭ ‬Je k tomu potřeba i hrubá síla.‭ ‬Po první ráně se vytvoří maximálně malá prasklinka.‭ ‬Ovšem,‭ ‬nejedná se o kalené sklo,‭ ‬takže pokud by se Vám to přeci jen podařilo rozbít,‭ ‬vznikly by velké ostré hrany.‭ ‬Ale jak jsem říkal,‭ ‬je to opravdu těžké rozbít.

Designery a architekty bude zajímat,‭ ‬s jakými materiály se dají Luxfery kombinovat‭?

Luxfery se dají použít všude tam,‭ ‬kde se to dá vyzdít,‭ ‬čili nejvíce pórobeton,‭ ‬cihla,‭ ‬sádrokarton.‭ ‬Ale nebyl by problém ani se dřevem.‭ ‬Pokud je budeme chtít použít do nosné zdi,‭ ‬je potřeba nad nimi udělat překlad.‭ (‬Pozn.autora:‭ ‬Luxfery nejsou nosné‭)

A co LED diody a Luxfery‭?

Ano,‭ ‬nabízíme klasické LED pásky,‭ ‬kde na výběr je bílá barva nebo RGB.‭ ‬Výdrž je okolo‭ ‬50‭ ‬000‭ ‬hodin.‭ ‬Upřímně,‭ ‬nemáme to přesně změřené,‭ ‬ale tady v showroomu jsme od roku‭ ‬2008,‭ ‬každý den je máme po pracovní dobu zaplé a stálé svítí‭! ‬Takže myslím,‭ ‬že vydrží opravdu hodně dlouho‭ (‬smích‭)‬.
Pokud je ale budete chtít použít,‭ ‬poprosil bych zákazníky,‭ ‬aby se obrátili na nás nebo na svého prodejce a nechali si poradit.‭ ‬Při nesprávném postupu by mohlo dojít k prostupu vody‭ (‬vlhkosti‭) ‬a LED pásek by mohl přestat brzy fungovat.

Když jsme u toho designu,‭ ‬proč jsou Luxfery po stranách natřeny na bílo‭?

Zajímavá otázka‭! ‬Jsem rád,‭ ‬že se na to ptáte.‭ ‬Je to z toho důvodu,‭ ‬aby se ukryla vnější konstrukce.‭ ‬Pokud by strany byly také průhledné,‭ ‬byly by vidět‭ ‬spojovací maltu,‭ ‬výztuže,‭ ‬distanční křížky atd.
Když jsme u toho,‭ ‬letos byla představena novinka,‭ ‬která byla vyvinuta hlavně pro‭ ‬architekty‭ ‬a to je stříbrná serie.‭ ‬Boky‭ ‬nemají‭ ‬bílý nástřik,‭ ‬ale‭ ‬stříbrný‭ ‬a tím je dosaženo zrcadlového efektu.‭ (‬Pozn.autora:‭ ‬Vypadá to opravdu skvěle‭)

 

Italské stříbrné luxferykonstrukce pro výstavbu luxferkonstrukce pro výstavbu luxfer

Tak a dostáváme se k otázkám,‭ ‬na které většina lidí zapomíná‭!

Jakou mají Luxfery záruční dobu‭?
Na tohle odpovídám velice rád opět otázkou.‭ ‬Jaká je záruční doba,‭ ‬když si kupujete skleničku‭? ‬No,‭ ‬dokud ji neroztřískáte,‭ ‬tak Vám vydrží.‭ (‬smích‭)
Jinak u nás platí klasicky‭ ‬5‭ ‬letá záruka na dílo.

A jak postupovat v případě reklamace‭?

Ideálně poškozený produkt/dílo nafotit a poslat na reklamaci.‭ ‬My to dále přepošleme na výrobce a ten danou věc posuzuje.

Vaše firma sídlí v Praze,‭ ‬jste zaměřeni jen na Prahu,‭ ‬nebo máte pobočky i jinde‭?

Sice sídlíme v Praze,‭ ‬ale jezdíme a pracujeme po celé ČR.‭ ‬Cena se‭  ‬odvíjí od hodnoty zakázky.‭ ‬Pokud je zakázka nad‭ ‬10‭ ‬000Kč doprava je zdarma,‭ ‬pokud je zakázka nižší,‭ ‬tak se to dále dělí na‭ ‬3‭ ‬kategorie v závislosti na vzdálenosti od Prahy.

Má poslední otázka.‭ ‬Všimla jsem si zde i skleněných cihel‭! ‬Vypadá to skvěle,‭ ‬můžete mi k tomu říci pár základních informací‭?

Samozřejmě.‭ ‬Jsem rád,‭ ‬že jste si všimla‭! ‬Tyto cihly jsou každý kus unikát‭! ‬Jsou vyráběny‭ ‬zakázkově,‭ ‬takže nikdy nenajdete dvě úplně stejné.‭ ‬Cihly jsou plně skleněné a mají název POESIA.‭ ‬Vyrábí se v základním rozměru‭ ‬24.6,‭ ‬11.7‭ ‬a‭ ‬5.2‭ ‬mm.‭ ‬Co je na nich skvělé je to,‭ ‬že se dají dát oproti Luxferům i do nosných zdí bez překladu a nebo dokonce mohou být sami nosnou zdí.‭ ‬Jejich pevnost je neskutečná,‭ ‬vydrží‭ ‬0.5t/cm2.‭ ‬Instalují se dvěma způsoby.‭ ‬Lepení na silikon nebo vyzdění na maltu.

 

Stěna ze skleněných cihelskleněné cihlyskleněné cihly

Tak to byla má poslední otázka.‭ ‬Moc děkuji za Váš čas a přeji hodně pracovních úspěchů‭!

Já moc děkuji za rozhovor a pokud někoho Luxfery a skleněné cihly zajímají,‭ ‬přijďte se pokochat do našeho showroom v Praze‭ ‬Centrum Krejcárek‭ ‬(Pod Krejcárkem‭ ‬975,‭ ‬130‭ ‬00‭ ‬Praha‭ ‬3‭ ‬-Žižkov‭)

 

Krásný a úspěšný den
LT