CHCI SI KOUPIT BYT/DŮM

Co vše mám udělat, abych si vybral správně?
house

CHCI SI KOUPIT BYT/DŮM

Právě jsem dostudoval/a a chci si s partnerem koupit byt. Všude je ale tolik nabídek  a zároveň tolik rizik, jak se mám rozhodnout? Jak to mám udělat, abych byla spokojena a nemusela doplácet za omyly, kterým jsem mohla předejít? Takhle:

 

LOKALITA

  • kdo v daném místě bydlí
  • dopravní dostupnost
  • stav bytu, domu
  • vše se promítá do ceny a využitelnosti do budoucna

 

Při výběru místa pro bydlení je nezbytné se zajímat o dopravní dostupnost jak autem, tak také hromadnou dopravou a jejímy spoji, kolik jich kam jezdí a jak často. Do budoucna se může přihodit cokoli a v případě dětí poté dojezd do škol, koníčků atd. Další faktorem je vybavenost místa – obchody, školy, školky, zdravotní středistko (praktický lékař, pohotovost, lékárna), dětská hřiště, kulturní akce atd. Pokud jste sportovně založeni, tak různé stezsky, možnosti na běhání, hřiště apod. Zahrňte při výběru vše, na čem Vám záleží. Komfort ohledně dojíždění je k nezaplacení. To, co by člověk ušetřil za koupi nemovitosti na okraji města, musí započítat do ceny za benzin, autobusy, čas strávený na cestách, amortizaci auta atd. Takže někdy je opravdu výhodnější si připlatit. Na to by měl pamatovat i investor. Špatný výběr místa by mohl snížit poptávku po dané nemovitosti.

 

DOPORUČUJI:

Ideální je si k dané nemovitosti dojet autem jak ve špičce tak mimo ni, a vše si prohlédnout a poptat se lidí, jak jsou spokojeni, zda jim něco schází, nebo zda je tam nějaký hluk, jak to v daném místě chodí atd. Zaměřila bych se i na cesty, zda jsou udržované, jestli nejsou v okolí skládky, nějaké podniky a třeba narkomani.

 

CO SI ZJISTIT NA STAVEBNÍM ÚŘADĚ:

Důležité je jaké stavební úpravy v okolí proběhly nebo naopak, co se tam chystají dělat. Zda jste v památkově chráněné oblasti, jelikož na tento typ nemovistí se vztahují velmi přísná pravidla. Nejčastěji tyto oblasti najdeme v centrech historických měst (Praha, Brno, Č.Krumlov, apod.). Dále je dobré si zjistit, jaký je územní plán a pravidla kolaudace pro danou lokalitu. Nahlédnout do listu vlastnictví, zda na dané nemovisti nejsou věcná břemena, popř. jaká. Někdy může jít pouze o zpřístupnění cesty pro hasiče při havárii vody/plynu.

 

 

LT

autor: LT